Івано-Франківськ
вул. Мазепи, 72

Модульне обладнання

Модульне обладнання — це обладнання, яке має компактні стандартизовані розміри (стандартна ширина одного пристрою 18мм або кратна цьому розміру) і призначене для монтажу на DIN-рейку в боксах, щитах та інших пристроях.

Найбільш поширеним модульним електричним пристроєм є автоматичний вимикач. Він призначений для захисту низьковольтних електричних кіл від перенавантаження і струмів короткого замикання, а також для оперативного ввімкнення та вимкнення електричних кіл змінного струму частотою 50 Гц та напругою 230/400 В на побутових та промислових об’єктах, підстанціях, а також в пристроях розподілу електроенергії. Модульні автомати розрізняють:

  • за кількістю полюсів: одно-, дво-, три- та чотириполюсні;
  • за характеристикою спрацювання: В (діапазон спрацювання 3-5 In), C (діапазон спрацювання 5-10 In), D (діапазон спрацювання 10-50 In);
  • за номінальним струмом: від 1 до 125 А.

Реле захисного відключення (пристрій захисного відключення) — це швидкодіючий захисний вимикач, що реагує на витік струму на землю, завдяки якому відбувається захист людей від ураження електричним струмом при прямому або непрямому контакті з струмоведучими частинами, а також захист обладнання від пожеж в наслідок пошкодження проводки. РЗВ бувають: дво- та чотириполюсними; з номінальним робочим струмом від 16 до 100 А; зі струмом витоку від 10 до 300 мА.

Комбінацією модульного автомата та РЗВ є автоматичний вимикач захисного відключення. Він захищає від короткого замикання, перенавантаження мережі та від витоку струму одночасно. Плюсом даного пристрою є його компактність, але у випадку його спрацювання споживачу важко встановити чому він спрацював. А ось у випадку встановлення окремо автоматичного вимикача і РЗВ, чітко видно причину спрацювання, бо спрацює лише один пристрій.

Окрім модульних пристроїв захисту є ще група модульного обладнання призначеного для комутації, сигналізації та управління. Найбільш поширеними є:

  • модульний вимикач навантаження (важільний або кнопковий) є комутаційним апаратом, але не має функції захисту. В цьому вимикачі не передбачені дугогасильні камери, а тому його не можна використовувати для ввімкнення або вимикання ємнісних та індуктивних навантажень. Бувають одно-, дво-, три- та чотириполюсні вимикачі з номінальним струмом до 125 А.
  • модульний перемикач навантаження призначений для ручного ввімкнення, вимкнення та перемикання джерела живлення з основного на резервне (наприклад на споживання від генератора струму). Перемикачі бувають двопозиційні «1-2» або трипозиційні «1-0-2»; одно-, дво- та чотириполюсні; з номінальним струмом до 63 А.
  • модульне імпульсне реле використовується для керування колами освітлення (обладнанням) шляхом імпульсних сигналів. При кожній подачі сигналу відбувається зміна положення контактної групи. Простим прикладом застосування імпульсного реле може бути схема прохідного вимикача, але в даному випадку кількість вимикачів може бути необмежена.
  • модульний контактор призначений для управління пристроями освітлення, опалення вентиляції і т.д. Буває на різну кількість контактів, які можуть бути нормально відкриті, нормально закриті або скомбіновані.
  • модульний таймер (цифровий або аналоговий) використовується для автоматичного управління різними типами навантаження (освітлення тощо). Принцип роботи полягає в тому, що користувач самостійно задає час, коли щось має ввімкнутися або вимкнутися, а таймер автоматично це робить. Існують також астрономічні таймери, які автоматично керують освітленням залежно від географічного розміщення об’єкту і від часу сходу і заходу сонця.

Крім переліченого вище модульного обладнання існує ще дуже багато інших пристроїв: модульні реле часу з затримкою ввімкнення/вимкнення, сходові реле, сутінкові реле, трансформатори струму, розетки, дзвінки, вимірювальні пристрої (вольтметри, амперметри), кнопки тощо.