Івано-Франківськ
вул. Мазепи, 72

Резервне живлення

Джерело безперебійного живлення (ДБЖ) (англ. UPS-Uninterruptible Power Supply) — це автоматичний пристрій, що дає можливість підключеному обладнанню деякий час працювати від акумуляторів при зникненні електричного струму в мережі або при виході його параметрів за допустимі норми. Крім того, ДБЖ здатне коригувати параметри (напругу, частоту) електроживлення. Часто застосовується для забезпечення безперебійної роботи комп’ютерів. Може поєднуватися з різними видами генераторів електроенергії, але основним джерелом енергії для всієї системи залишається акумуляторна батарея, тому від її ємності та якості залежить час роботи обладнання.

Існує три схеми побудови ДБЖ:

Резервне ДБЖ використовується для живлення персональних комп’ютерів або робочих станцій локальних обчислювальних мереж. Практично усі недорогі малопотужні ДБЖ, що пропонуються на вітчизняному ринку, побудовані за резервною схемою. При виході напруги за нормовані значення або за відсутності електроенергії, пристрій резервного живлення автоматично перемикає підключене навантаження до живлення від акумуляторів (за допомогою простого інвертора). Після відновлення нормальної напруги ДБЖ знову перемикає навантаження на живлення від мережі. Недоліком цього виду ДБЖ є несинусоїдальний вихід напруги і відносно довгий час перемикання на живлення від батарей. За рахунок ККД, який становить близько 99 %, вони практично безшумні та мають мінімальне виділення тепла, хоча не можуть коригувати ні напругу, ні частоту.

Інтерактивне ДБЖ — це те ж саме, що й резервне, але, крім того, у нього на вході присутній ступінчастий стабілізатор напруги, що дає змогу отримати регульовану вихідну напругу. Інвертори деяких моделей лінійно-інтерактивних пристроїв резервного живлення видають напругу як прямокутної або трапецеїдальної форми (як у попереднього варіанту), так і синусоїдальної форми. Час перемикання менший, ніж в ДБЖ резервного типу оскільки здійснюється синхронізація інвертора з вхідною напругою. ККД нижче, ніж у резервних.

Резервне живлення on-line або подвійного перетворення використовується для живлення файлових серверів і робочих станцій локальних обчислювальних мереж, а також будь-якого іншого обладнання, до якого пред’являються підвищені вимоги щодо якості мережевого електроживлення. Принцип роботи полягає в подвійному перетворенні роду струму. Спочатку вхідна змінна напруга перетворюється в постійну, потім назад у змінну напругу за допомогою зворотного перетворювача (інвертора). Час перемикання тотожний нулю. ДБЖ подвійного перетворення мають невисокий ККД (від 80 % до 94 %), через що відрізняються підвищеним виділенням тепла і рівнем шуму. На відміну від двох попередніх схем, здатні коригувати не лише напругу, а й частоту.

Основні функції ДБЖ:

  • поглинання порівняно малих і короткочасних викидів напруги;
  • фільтрація напруги живлення, зниження рівня шумів;
  • забезпечення pезеpвного електроживлення навантаження протягом певного часу після зникнення напруги в мережі;
  • захист від перевантаження і короткого замикання.

Додатково до цього чимало моделей пристроїв резервного живлення під управлінням спеціалізованого пpогpамного забезпечення можуть виконувати такі функції:

  • автоматичне вимкнення обслуговуваного обладнання під час тривалої відсутності напруги в мережі, а також перезапуск обладнання пpи відновленні мережевого живлення;
  • моніторинг і запис у log-файлі стану джерела живлення (температура, рівень заряду тощо);
  • відображення рівня напруги і частоти змінного струму в живлячій електромережі, вихідної живлячої напpуги живлення і потужності, яка споживається навантаженням;
  • відстеження аварійних ситуацій і видача попереджувальних сигналів (звукові сигнали, запуск зовнішніх програм тощо);
  • ввімкнення та вимкнення навантаження внутрішнім таймером у заданий час.