Івано-Франківськ
вул. Мазепи, 72

Заземлення

Що ж таке заземлення, та для чого воно потрібне? Трішки теорії: заземлення — це система виконання навмисного електричного зєднання, струмопровідних частин обладнання з заземлювальним пристроєм, з метою забезпечення електробезпеки.

Заземлювальний пристрій — сукупність електрично зєднаних між собою заземлювача та заземлювальних провідників.

У більш широкому розумінні поняття «заземлення» означає виконання електричного зєднання між точкою системи, установки чи обладнання, і локальною землею. Це зєднання може бути навмисним, ненавмисним, випадковим, а також постійним і тимчасовим.

На практиці, в побуті, з кожним роком все більше електрообладнання захоплює наші домівки, кухні , ванни кімнати, гаражі, домашні господарства та ін.

Давайте глянемо на найпопулярніші електроприлади, з якими ми стикаємося кожний день. Кожний з них в певну міру становить небезпеку для нас та наших близьких.

Найпоширенішими проблемами, як правило, є пошкодження ізоляції жил проводів, пов язаних з перегрівом в точках дотику до нагрівальних елементів (духовка електрична, чайник), тертя внаслідок вібрації (пральна машинка, кухонний комбайн), зовнішніх механічних пошкоджень, ударів, перегинання, шкода від гризунів та багато іншого…

Як наслідок, оголений електричний провід може контактувати з металічними частинами обладнання, що вразі дотику людиною до таких частин може споводувати електротравми, та пожежі.

Власне для захисту людини використовують захисне заземлення. На штепсельних вилках, та розетках є додаткові контакти. Вони зєднані електричним проводом з заземлювальною шиною в електрощитку. А заземлювальна шина зєднюється з контуром заземлення.

В такому випадку коли появляється небезпечна напруга на корпусі електрообладнання, який зєднаний через штепсельне зєднання з захисним контактом в розетці, протікає електричний струм. При доторканні до корпусу обладнання, електричний струм теж протікає через тіло людини, але вже в безпечному діапазоні. Оскільки опір тіла людини становить близько 1000 Ом. а опір петлі витоку через заземлювальний провідник в ідеалі 4 Ом. струм потече в напрямку меншого опору. Це якби певній кількості людей запропонували вийти на гору висотою 1000 м. або 4 м. Звісно більшість 90% вибрали б меншу висоту, хоча є і ті 10% що люблять прогулянки горами. Варто розуміти що при такому дотику до заземленного обладнання, вразі неякісно виконаного заземлення, електропроводки в будинку, та багатьох інших факторів, існує ймовірність неприємних відчуттів , пощипування, спазмування,
яке не є травматичним чи смертельним. Усунути цілком проблему, та забезпечитись на 100% допоможуть додаткові пристрої захисту ПЗВ.

В більшості старих будинків чи квартир заземлювальні контакти не підєднанні до контура взагалі або «занулені» (що
також є певним захистом). Тому завжди існує небезпека ураження, та електротравматизму.

Детальніше про системи заземлення

Тип заземлення системи – показник, який характеризує влаштування нейтрального провідника (N-провідника) або провідника середньої точки (М-провідника) і з’єднання з землею струмовідних частин джерела живлення та відкритих провідних частин в електроустановках напругою до 1 кВ.

Відповідно до ГОСТ 30331.2 прийнято такі позначення типу заземлення системи:

  • система TN – система, в якій мережа живлення має глухе заземлення однієї точки струмовідних частин джерела живлення, а електроприймачі і відкриті провідні частини електроустановки приєднуються до цієї точки за допомогою відповідно N- або М- і захисного РЕ-провідників;
  • система TN-S – система TN, в якій N- або М- іPE-провідники розділено по всій мережі;
  • система TN-C – система TN, в якій N- або М- і РЕ-провідники поєднано в одному PEN-провіднику по всій мережі;
  • система TN-C-S – система TN, в якій N- або М- і РЕ-провідники поєднано в одному провіднику в частині мережі, починаючи від джерела живлення;
  • система ТТ – система, одну точку струмовідних частин джерела живлення якої заземлено, а відкриті провідні частини електроустановки приєднано до РЕ-провідника, з’єднаного із заземлювачем, електрично незалежним від заземлювача, до якого приєднано точку струмовідних частин джерела живлення;
  • система IT – система, в якій мережу живлення ізольовано від землі чи заземлено через прилади або (і) пристрої, що мають великий опір, а відкриті провідні частини електроустановки приєднано до заземленого РЕ-провідника.

На рисунках нижче подано приклади виконання систем:

Захисне зрівнювання потенціалів – досягнення рівності потенціалів провідних частин шляхом електричного з’єднання їх між собою.

Однією з вимог безпеки при використанні електрообладнання є вирівнювання потенціалів. Воно являє собою зниження різниці потенціалів між заземленими металевими частинами електрообладнання (або самим заземленням) і поверхнею землі, підлоги. Електричні потенціали доступних для дотику відкритих струмопровідних частин ванних кімнат мають певні величини. Причинами їх виникнення можуть бути блукаючі струми, статична електрика, різні структури струмопровідних матеріалів.

Різниця потенціалів струмопровідних частин (власне, напруга) – труб водопостачання, каналізації, ванн, умивальників тощо може досягати небезпечних для людини значень – коли одночасний дотик до них може викликати удар електричним струмом.

Якщо раніше в подібних ситуаціях потенціал вирівнювався тими ж електрично пов’язаними і заземленими металевими трубами, то в наш час часто може мати місце часткова заміна труб каналізації, ГВП та ХВП на пластикові.

Тобто, говорити про якесь гарантоване зрівнювання потенціалів і заземлення цих труб в окремо взятій квартирі, враховуючи що поверхом нижче не виключена їх заміна на пластикові, що не проводять струм, зрозуміло не доводиться.

Принципово система представляє – створення електричного зв’язку всіх струмопровідних доступних для дотику частин комунікацій і їх з’єднання з головною шиною заземлення.

Давайте підведемо підсумки:

  • електроенергія це зручно та необхідно, але водночас небезпечно
  • довіряти електромонтаж, некваліфікованим спеціалістам, шпакльовщикам, що роблять євро-ремонт, чи особам по оголошенням , як мінімум ризиковано…
  • якщо Ви думаєте що у Вас стара електропроводка в будинку, все працює і нікому нічого не сталося, то Ви не перший такий. Дай Бог щоб всі були здорові та безпечні!

Приклади електротравм та закорочення електромережі

Як зробити заземлення в домі, за мінімум часу та мінімум обєму земельних робіт

Зазвичай, для контуру заземлення необхідно розкопати трикутник землі з розмірати 3х3х3 м. та глибиною 0,8 м. Забити по вершинам трикутника 1,5 м. штирі, зєднати їх металевою полосою чи катанкою з мінімальним перерізом 50 кв. мм , це все діло закопати, і завести провід в щитову будинку. Це займе день-два робочого часу для двох осіб, 50 кг чорного металу і перериті клумби та газон.

Є інший варіант. Модульно-штирьове заземлення. Суть будь якого заземлення – це збільшення площі контакту струмопровідних частин заземлювача з землею, на глибині нижчій промерзання грунту. І тут зовсім не важливе розміщення заземлювачів, горизонтальне чи вертикальне. Головне досягнути необхідного опору, котрий обернено-пропорційний площі контакту. Тобто чим більша площа контакту, тим менший опір, тим краще заземлення. Опір також залежить від типу грунту та його вологості. Будівельне сміття, пісок, каміння, погіршують провідність грунту.

В модульно-штирьовому заземленні використовуємо замість контура лише один електрод, в одній точці землі, без будь якого контура. А площу контакту електрода збільшуємо зарахунок його довжини. Стандартна довжина електрода 1,5 м. п. діаметр 16-20 мм, виготовлений з оцинкованої сталі, або обміднений. Електроди заклепуються, ударом відбійного молотка, один за другим. При цьому періодично перевіряється опір заземлення який вже досягнуто, спеціальним пристроєм, та видається протокол перевірки , котрий вказує про те що опір відповідає нормам.

Земельні роботи складаються з маленької ямки 30х30х30 см. в місці монтажу , час монтажу зводиться до 2-3 год. для однієї людини. Від заземлювача прокладається один гнучкий мідний провід, котрий заводиться в щитову будинку.

Монтаж заземлення

Вартість робіт від 6000 грн. Мінімум земляних робіт. Перевірка опору сертифікованим, сучасним приладом. Відповідність вимогам ПУЕ.